Tlumaczenie symultaniczne i konsekutywne

W dziedziny tłumaczeń, w dzisiejszych latach jeszcze większą sławą cieszą się tłumaczenia konsekutywne. Dlaczego? Jest mnóstwo czynników, dla których z tłumaczeń ustnych, ten oczywiście rodzaj istnieje właśnie lubiany. Jakie toż względy?

Po pierwsze, mobilność. Wyobraź sobie spotkanie biznesowe, podczas którego przemierzacie korytarze sal wystawowych, na których trzymacie się i rozmawiacie na punkt danych przedmiotów, czy rozwiązań. Jeżeli chcesz, by obcokrajowcy Cię rozumieli, oraz nie znasz ich języka, musisz mieć tłumacza obok siebie. Natomiast w wypadku tłumaczeń konsekutywnych, tworzysz go.

Po drugie, możliwość dyskusji. Takiej dane nie dają tłumaczenia symultaniczne. Zawarty w kabinie tłumacz przekłada jedynie treść, którą wygłasza prelegent. Tymczasem tłumaczenia konsekutywne kupią na skuteczną interakcję. Jednak można wywiązać dyskusję, a ucz w takim wypadku tłumaczy wypowiedzi wszystkich jej uczestników.

pořadí tablet pro účinnostPořadí tablet pro účinnost

Po trzecie, są to tłumaczenia na ogromnym poziomie. Nie wszystek tłumacz posiada predyspozycje, aby je robić. Ten, jaki jest do nich określony, potrafi bez problemu poradzić sobie z presją tłumaczenia "na żywo", bez możliwości oparcia się dodatkowymi materiałami, czy pomocami naukowymi. Poza tym stanowi więc właśnie osoba dobrze wiedząca język. I jeśli pragniemy mieć gwarancja, że do naszej funkcji będzie stworzona perfekcyjnie, jednak możemy wcześniej przynieść jej drugiego rodzaju materiały dotyczące tematu, wokół którego dyskusja będzie się toczyła.

Po czwarte, łatwa organizacja. Jeśli bowiem należy o tłumaczenia konsekutywne, nie potrzebują one technicznego przygotowania, ani też żadnych specjalistycznych sprzętów. Nie ponosisz więc kosztów za na przykład wypożyczenie sali z kabiną do tłumaczeń symultanicznych. Nie potrzebujesz i myśleć o sprzęty umożliwiające odbiór przekładanych treści, jak choćby słuchawki dla studentów.

Tłumaczenia konsekutywne zajmują się ogromną popularnością często ze względu na fakt, że są bardzo funkcjonalne dla ludzi uczestników spotkania. Są ponad zawsze wykonywane przez kobiety o wysokich kompetencjach, a dlatego na największym szczeblu.